POLSKI ŁAD, ŚWIATOWY ŁAD CZY ZBLIŻAJĄCA SIĘ APOKALIPSA

apocalypse, angels, angels of the apocalypse-4420549.jpg

Polski ład, światowy ład, czy apokalipsa ?

Bombardowani złymi wieściami zastanawiamy się co robić, czy mamy szansę przetrwać? Polski ład czy bardziej zmiana światowa? Wyznaczniki dzisiejszego życia to:

 • Covid,
 • kryzys energetyczny,
 • drożyzna
 • groźba blackoutu
 • zmiany w edukacji

Przyjrzyjmy się bliżej co oznacza Polski ład?

POLSKI ŁAD – DROŻYZNA, COVID I KRYZYS ENERGETYCZNY

Polski ład albo raczej światowy ład to wszędzie rosnące ceny, COVID, kryzys energetyczny. Słowem apokalipsa i to nie tylko w Polsce. Do tego niepokoje na granicy z Białorusią. Jestem skłonna przypuszczać, że świat szykuje się na inny podział. Chiny – Ameryka ze wszystkimi plusami i minusami, które się z tym wiążą. Te bloki jako jedyne mają szanse z całym zapleczem informatycznym, sztuczną inteligencją itp. Polski ład, czy raczej światowy ład? Nie wiem na ile kryzys energetyczny wywoływany jest sztucznie, tak samo jak nie wiem na ile podkręcana jest panika związana z COVID. Potrafię jednak wyciągać wnioski i wiem jedno, że przy szalejących cenach przeciętny obywatel szuka oszczędności i szuka wszelkiego rodzaju zabezpieczenia. Stąd masowe wykupywanie generatorów prądu. Tylko, że taki generator też potrzebuje jakiegoś…. paliwa. A gdyby tak…. nie jeżdzić? Siedzieć w domu? Zdalnie się uczyć? Zdalnie pracować? No tak w domu energia też potrzebna…. lecz koszty relatywnie mniejsze.

POLSKI ŁAD, ŚWIATOWY ŁAD LEKTURA OBOWIĄZKOWA

Lekturą obowiązkową w czasach globalizacji i polskiego ładu jest publikacja Katarzyny Włoch i Renaty Śledziewskiej – Gospodarka cyfrowa. Pozwoli ona spojrzeć inaczej na to co się wokół nas dzieje, a przynajmniej trochę te zmiany zrozumieć. Co ciekawe:

 • handel przenosi się do sieci
 • biznes przenosi się do sieci
 • praca przenosi się do Internetu
 • banki funkcjonują w przestrzeni cyfrowej

Pomyśl zatem co się stanie jeśli nastanie blackout?

Nie zobaczysz swoich pieniędzy – ba, nawet nie będzie śladu, że je miałeś. W tej sytuacji zaczynam rozważać kupno ziemi, domku i samowystarczalność. Co więcej w dobie powszechnej inwigilacji rozważam też bank ziemski 🙂 Dla niewtajemniczonych zakopanie kosztowności gdzieś pod drzewkiem.

POLSKI ŁAD – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Trudno nie odnieść wrażenia, że podwyżki np. gazu i prądu bardzo dotkliwe szczególnie dla przedsiębiorców, ci najpewniej scedują na konsumentów. Spowoduje to, że konsumenci będą chętniej korzystali z usług przedsiębiorców mobilnych. Przedsiębiorca mobilny to taki który dojeżdża do klienta a zatem nie będą obciąża go kosztami utrzymania lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą. Koszty takie to:

 • czynsz
 • opłaty prądu
 • opłata za gaz
 • woda
 • media np. internet

Ponadto pandemia COVID spowodowała, że wiele przedsiębiorstw przeniosło się do sieci Internet lub na działalność mobilną. Oczywiście nie jest to dobre dla każdego biznesu – branża hotelowa i gastronomiczna potrzebuje budynków i lokali, lecz np fryzjer czy kosmetyczka już niekoniecznie. Jedynym sensownym wyjściem jest kompleksowe łączenie działalności. Przykładowo “fryzjer + kosmetyczka + masażysta” w jednym miejscu jeszcze ma sens lecz sprowadzony nie do 3 pojedynczych działalności gospodarczych lecz jednej spółki. W myśl zasady – duży może więcej. Ewentualnie fryzjer z dojazdem do domu lub kosmetyczka z dojazdem do domu będzie generować mniejsze koszty niż siedzenie w lokalu i czekanie na klienta. Szczególnie w większych aglomeracjach, gdzie ludzie bardzo szanują swój czas, a ponadto koszty dojazdu mogą być przez (zwłaszcza początkującego) przesiębiorcę obniżone przez tanie taksówki BOLT albo Uber, a nawet miejską komunikację.

POLSKI ŁAD – ZARABIANIE W SIECI INTERNET

Dzisiaj coraz odczuwamy skutki drożyzny. Oszczędności szukamy gdzie się da. Szukamy możliwości zarobku. Można powiedzieć, że na zarabianiu przez Internet wiem dużo :). Szukamy dochodu pasywnego i choć wiele się o nim pisze to nie jest tak, że dostaniesz pieniądze za nic. Nie będę tutaj podawać kolejnych “cudownych” metod na wzbogacanie się. Nie łudź się. Krezusem dzięki nim nie zostaniesz, choć możesz zdobyć trochę pieniędzy.

Zarabiać w internecie można przez:

 • wypełnianie ankiet, robienie prostych czynności – serwisy typu Clickworker
 • uczestnictwo w serwisach typu cashback – więcej o cashbacku w artykule Jak oszczędzać pieniądze e-handel cashbacki
 • instalacje aplikacji – i tu nic nie odbierze pierwszego miejsca aplikacji COIN – miła, prosta i zabawna metoda na zarabianie pieniędzy
 • wykonywanie zleceń online – serwisy dla freelancerów
 • zakładanie kont bankowych – promocje
 • promocje monet allegro

POLSKI ŁAD – NOWE TRENDY EDUKACJI

Polski ład – ciągłe zmiany w systemie nauczania, już dawno kulawym, sprawiają że chcesz uciec. I nieważne, czy czytasz ten artykuł jako zdezorientowany rodzic, przemęczony uczeń czy wkurzony nauczyciel. Edukacja domowa rośnie, czy tego chcemy czy nie. System który obecnie panuje tj. system pruski powstał na początku XIX wieku w Prusach Fryderyka Wilhelma III w związku z industrializacją, a celem edukacji było wykształcenie obywateli na potrzeby państwa pruskiego. W szkole obowiązywała dyscyplina. Dziś system, choć ewoluował (mniejsza dycyplina w szkole) to jest bardzo przestarzały i nijak nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. O plusach i minusach takiego systemu mnóstwo jest zasobów w internecie, więc nie będę tutaj się rozpisywała. Natomiast w dobie powszechnego dostępu do wiedzy, naukę należałoby bardziej ukierunkować na predyspozycje uczniów, ich kreatywność i umiejętność oddzielenia ziarna od plew, czyli prawdziwych informacji od fejków. Słowem szkole jest potrzebna reforma, ale na pewno nie taka, która tworzy kolejnych samobójców, bo nie wyrabiają z nadmiarem materiału, a przecież dla niektórych rodziców ocena jest wyznacznikiem sukcesu. Niestety taką właśnie reformę serwuje nam polski ład.

POLSKI ŁAD – PODSUMOWANIE

Na każdy z wyżej poruszonych tematów można by napisać oddzielny referat, a i tak nie wyczerpałyby tematu. Warto jednak zastanowić się nad tym do czego zmierzamy i jak jesteśmy manipulowani. Możesz się zdziwić dlaczego na stronie poświęconej technologii poruszam takie tematy. Jednak mają one ścisły związek z informatyzacją.